Ruska duma je sprejela kontroverzni zakon, ki sodiščem omogoča, da preganjajo ljudi, ki na spletu izražajo nespoštovanje do vladnih in državnih uradnikov.
Kritiki pravijo, da zakon spominja na tiste iz Sovjetske zveze. Po zakonu lahko sodišča preganjajo posameznike, ki objavljajo “nedostojne” objave na spletu, ki kažejo na nespoštovanje družbe, države, ruskih uradnikov, državnih simbolov, ustave in oblasti.
Zagrožena je denarna kazen do višine 1000 evrov. Za ponavljajoče se kršitelje se lahko izreče dvakratnik kazni ali pa 15 dni zapora.
Kritiki zakona izražajo pomisleke glede izvajanja zakona. Skrbi jih, da se bo preganjalo ljudi, ki imajo legitimne kritike oblasti in države ali pa tudi tiste, ki bi se na spletu samo šalili.
Zakon je nastal na predlog senatorja iz Putinove vladajoče stranke Združena Rusija. Kritizirali so ga nekateri poslanci v parlamentu kot tudi državni uradniki. Alexei Volin, namestnik ministra za komunikacije, je povedal, da se z zakonom ne strinja, saj je ena izmed nalog vladnih organov, da mirno slišijo kritiko njihovega dela.
Avtor zakona je zanikal, da je zakon oblika cenzure in dejal, da je oblast sama po sebi vredna spoštovanja. Pričakuje se, da bo ruski predsednik Putin v prihodnjih dneh podpisal zakon, s čimer mu bo dal formalno veljavo.
Ruska duma je prav tako sprejela podoben zakon, ki bo organom oblasti omogočil, da blokirajo spletne strani, ki objavljajo lažne novice ali nespoštljivo gradivo. V parlamentu so zagotovili, da se zakon ne bo uporabljal za blokiranje neodvisnih ali opozicijskih spletnih strani.
V Rusiji bodo sprejeli nov zakon v času, ko ima ruski predsednik Putin najnižjo podporo v zadnjih trinajstih letih. Trenutno ga podpira samo 33% vprašancev. Do velikega padca podpore je prišlo zaradi nedavno sprejetega zelo nepopularnega ukrepa, s katerim se je upokojitvena starost v Rusiji zvišala za pet let. Še v letu 2015 je imel Putin skoraj 70% podpore med ruskimi državljani, danes pa je iz več razlogov padla za več kot 37%.